Yelken Okulu SSS

Kurslarımız ile ilgili merak ettiklerinizi ve kursa gelmeden önce sıkça sorulan soruların yanıtlarını burada bulabilirsiniz. Yine de aklınıza takılan konular için bizimle iletişime geçerseniz size yardımcı olmak isteriz.

 

Teknede yaşam nasıl bir şey?
Yelkenli tekneler aslında denizlerin karavanları olarak nitelendirilebilir. İki kişilik üç adet kamara, bir mutfak, buzdolabı, tekneye göre bir, iki ya da her kabine özel duş-tuvalet ve genişçe bir salon mevcuttur. Teknelerin güvertesi rahat bir şekilde yelken yapılabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır ve geniş bir kokpit-havuzluk bölümü vardır. İstenirse iki katılımcının açık havada uyumasına da imkan veren bu havuzluk bölümü teknede en çok beraber olunan ve vakit geçirilen alan olarak adlandırılabilir. İçinde her türlü temel konfor olduğu için kahvaltı-akşam yemekleri teknede hazırlanabilir. Ancak dilenirse üç öğün de yanaştığımız koylardaki tesislerde de yenebilir.
Teknedeki imkanlar nelerdir?
Teknelerimizde altı kişinin konaklamasına imkan veren üç kamara, fırın dahil her türlü mutfak araç gereci, duş, tuvalet mevcuttur. Bir karavandan farksız olan bu konsept, evlerimizdeki imkanların daha minimal ölçütlerdeki çözümlerini içerdiği için aslında uyum göstermek düşünülenden daha kolaydır.
220 Volt elektrik imkanları ancak karadan sağlanabildiği için telefon veya bilgisayarları şarj etmek ancak bir iskeleden elektrik bağlantısı alındıktan sonra mümkün olabilmektedir. Ancak 12 Voltluk küçük çakmak şarjlarıyla bu ihtiyacı her an karşılamak mümkündür.
Rotalarımız zaman zaman telefon şebekelerinin kapsama alanlarının dışında kaldığından iletişimde kesintiler olabilir.
Yanımızda neler getirmeliyiz?

Yelkenliyle denize açılmadan önce alıştığınız gibi bir denizi tatiline giderken hazırladığınız çantaya ek olarak unutmamanız gerekenler aşağıdakiler olacaktır:

- Güneş Kremi
- Kişisel İlaçlarınız
- Bir Çift Yelken Eldiveni
- Kaymaz Kauçuk Tabanlı Altı Açık Renkli Tekne Ayakkabısı
- Şapka
- Güneş Gözlüğü ve Arkadan Bağlamak için Bant
- Güneşten Korunmak için Uzun Kollu Tişört ve İnce Bir Spor Pantolon
- Yağmurluk ve Rüzgarlık (Özellikle Bahar ve Kış Ayları için)
- Terlik ve Rahat Bir Spor Ayakkabı
- Uyku Tulumu (Sadece Kış Mevsimi için)

Kurslarda konaklama nasıl oluyor?
Teknelerimizde altı kişi kamaralarda, bir veya iki kişi de salonda yatabileceği için kurslarda altı katılımcı, tatil ve gezilerde ise yedi veya sekiz kişi teknede rahatlıkla konaklayabilmektedir.
Tatil ve gezi yolculuklarında misafirlerimiz diledikleri düzende yatabilirler.
Kurslarda herkese bir yatak sağlıyoruz ancak kabin paylaşmak istemeyen öğrencilerimiz fazladan ücret karşılığında kabin kapatabilirler.
Günübirlik Marmaris çıkışlı ve dönüşlü eğitimlerde dileyen misafirlerimizin pansiyon veya otelde konaklamaları için yönlendirmede bulunabiliriz.
Tatil ve kurslarda nerelerde yemek yiyebiliriz?
Katılımcılarımız isterlerse teknede, isterlerse gün sonunda bağlanacağımız bir iskelenin restoranında yemeklerini yiyebilirler. İlk gün brifinginde bu konuyla ilgili ortak bir karar veya görüş belirtilirse tekneye yapılacak alışverişler de buna göre şekillenebilir.
Tercihler kişiseldir, isteyen teknedeki ekipmanları kullanarak istedikleri yemekleri hazırlayabilir, isteyenler restoranda yemek yiyebilir.
Genelde seyirde olduğumuz için öğle yemeklerinde genellikle önceden alınmış gözleme ya da sandviç gibi teknede çabuk hazırlanabilen doyurucu yemekleri tercih ediyoruz.
Çocuklarımızla kurslara gelebilir miyiz?

Tabii ki!

Hatta çocuklarınızla gelmenizi çok isteriz. Çünkü onların genç yaşlarında yaşayacakları bu eşsiz tecrübe ileride onlara eşi benzeri olmayan özellikler katacaktır.

Tatillerde ve gezilerde küçük çocuklarınıza yönelik tekne etrafına file çekebiliyoruz. Ayrıca küçük boyda can yeleklerimiz de mevcut.

 

Öğrenme programlarında diğer kursiyerlerimizin de eğitim için teknede bulunduğunu unutmadan çocuğunuzun eğitimlere katılabilecek kapasitede olup olmadığı sizin insiyatifinizdedir. Hem fiziksel hem de bilişsel gelişim düzeyine istinaden 12 yaşından küçük çocukların zorlanabilecekleri akılda tutulmalıdır.

Daha önce hiç deniz tecrübem olmadı, yine de yelken yapabilir miyim?
Tabii ki!
Belki de bu deneyim sizin denizle tanışmanıza veya barışmanıza vesile olacak. Temelden başlayarak size yelkeni sevdirmek için elimizden geleni yapmak isteriz.
TUYEP Sertifikalarını almak zorunda mıyım?
Türkiye Ulusal Yelken Eğitim Programı'nın kısaltması olan TUYEP, Türkiye'de yelken ve sörf ile ilgilenenlerin katılabileceği bir eğitim programıdır. Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) ve Uluslararası Yelken Federasyonu (ISAF) işbirliğiyle hazırlanan bu eğitim müfredatı çerçevesinde başlangıç seviyesinden eğitmen seviyesine kadarki eğitim süreçleri tanımlanmıştır.
Uluslararası geçerliliğe sahip TUYEP sertifikaları ile yelken ve denizle tanışmanın ötesinde teknede sorumluluk almanın da ne demek olduğunu daha iyi analiz edebilecek hale geleceksiniz.
Bazı charter şirketleri tekne kiralamalarında Amatör Denizci Belgesi'nin yanında TUYEP sertifikalarını da talep edebilmektedir. Dolayısıyla ileride kendi ekibinizle geziler planlıyorsanız TUYEP sertifikalarını almak sizin avantajınıza olacaktır.
Yan masraflar nelerdir, yanımızda ne kadar para getirmemiz gerekir?

En önemli masraf kalemi teknedeki yiyecek ve içeceklerdir. Bir haftalık kurs veya gezi sırasında teknede mi yoksa restoranda mı yemek yemek istediğinize göre şekillenebilecek bu miktar için bu masraf kalemi herkese göre değişkenlik gösterebilmektedir.
Kurs ve gezi sayfalarımızda belirtilen diğer masraflar da gezilere göre değişkenlik gösterebildiğinden ilgilenilen programla ilgili detaylara göz gezdirebilirsiniz.

Bütün programlarda kaptanınız ve eğer varsa rehberiniz yemeklerde sizin misafiriniz olacaklardır.

Marmaris'e nasıl ulaşabiliriz, marinaya ulaşımda yardımcı oluyor musunuz?
Marmaris'e en yakın havalimanı Dalaman'dadır. Yurtiçinde İstanbul ve Ankara'dan, yurtdışından ise pek çok noktadan direkt uçuş bulunmaktadır. Havalimanından Marmaris'e Havaş ve Muttaş otobüsleri uçuş saatlerine göre yolcu taşımaktadır.
Dilerseniz ücret karşılığında sizin için havalimanından transfer de ayarlayabiliriz.