ADB (Amatör Denizci Belgesi) nedir, neye yarar ?
ADB, “Amatör Denizci Belgesi”nin kısaltmasıdır. Kişilerin denizde spor ve gezi amacıyla tekne kullanabilmek için sahip olmaları gereken bir belgedir.
ADB almak için ne yapmalıyım?

Sınava girmeden online dersi katılmanız gerekir. 

Adres: udhb.gov.tr

Online dersi başarılı yaptıktan sonra evrakları hazırlayıp online başvuru yapmanız gerekir:

Adres: gss.gasm.gov.tr

Teori ve praktik ders almak isteyenlere Sollare Sailing'in haftalık programları katılın. Kurslarımız (değişik seviyede başlayan kurslar) ve tarihleri bu websitede bulabilirsiniz

Başarılar!

Denizcilik konusunda bilgi ve deneyimimi arttırmak istiyorum, ne yapabilirim?
ADB sinavı sizin teori bilginızi imtihan ediyor. Yelkenli ve motorlu olan bir tekneyi kullanmaya öğrenmek isterseniz en ay 6 günlük bir praktik ders almanız gerekir. Sollare Sailing okulunda Temel yelken ve denizcilik kursundan – ileri seviye III a kadar tekne kullanma dersleri veriyor. Kurs Tarihlerini görmek için buraya tıklayınız.
ADB alabilmek için kaç yaşında olmak gerekir ?
ADB alabilmek için adayın 14 yaşını tamamlamış olması gerekir. Aday, sınava velisi/vasisi tarafından örneğine uygun düzenlenmiş noter onaylı “muvafakatname” ile girer. Yaşı 14–18 arasında olan kişi, ADB ile boyu 7 metreden kısa, sürati saate 7 deniz milinden (knot) az tekneleri kullanabilir.
ADB ile hangi tekneleri kullanabilirim ?
Motor BG 10 ve daha fazla olan özel tekneleri ve Turizm mevzuatı uyarınca belgelendirilmiş, ticari faaliyette bulunmaksızın gezi ve sportif amaçlı olarak mürettebatsız (bare-boat) kiralanan ticari yatları kiracı sıfatıyla kullanabilirsiniz. 
TUYEP YY 2 Kursların ön şartları nedir ?

TUYEP YY 2 kursuna katılmak için gereken evraklar:

İlk yardım kursu

Amatör Denizci Belgesi

Sağlık Raporu (Amatör Denizcilik için)

KMT (Kısa Mesafe Telsiz) nedir ? Almak zorunda mıyım ?
KMT kısa mesafe telsiz kelimelerinin kısaltılmışıdır. Belgenin ülkemizdeki adı, Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Yeterlik Belgesi’dir. Uluslararası mevzuatta adı SRC’dir (Short Range Certificate). Teknenizde bir VHF telsiz cihazı varsa, bu cihazı kullanabilmek için KMT sahibi olmanız gerekir.
TUYEP YY 2 sertifkasının faydası nedir ?
TYF – ISAF (Uluslararası Yelken Federasyonu) işbirliği ile oluşturulmuş, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı Türkiye Ulusal Yelken Eğitim Programı _dır. ADB ile beraber YY2 lisanlı türk amatör kaptanlar yurt içinde ve yurt dışında yelkenli yatlar kiralayabilir.