Göcek / Fethiye

Göcek ve Fethiye bölgesi denizcilerin ve deniztutkunlarının son zamanlarda buluşma noktası haline gelmiştir, Doğal görünümüyle ve eşsiz coğrafyasıyla ününü haklı çıkartmaktadır. En son model yatlardan küçük balıkçı kayıklarına kadar tekneler tüm sezonlarda Göcek’i ziyaret ederler. Hava sıcaklığı, rüzgar ve deniz ile ideal bir buluşma noktası olan Göcek ayrıca uluslararası standartlardaki Dalaman havaalanına 22 km mesafesi ile de önem kazanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılmış olmasına rağmen hızlı bir şekilde gelişen Göcek Marina özel bir merkez halini almıştır. İstanbul, Ankara ve diğer bölgelerden gelip, hayatın sıkıntılarından uzaklaşıp, Göcek’in mavi-yeşil cennetinde huzur bulmanız artık çok kolay.

Bunların yanı sıra Göcek, her biri birbirinden güzel adalar ve koylara yakın olması nedeniyle özel bir merkezdir. Mavi yolculuğunuza başlamadan önce tüm ihtiyaçlarınızı Göcek merkezden kısa zamanda temin edebilirsiniz. Kısa zaman öncesine kadar küçük bir köy olan Göcek son zamanlarda yat marinası sayesinde oldukça gelişmiştir. Bugün kısıtlı imkanları olmasına rağmen belediye gelen misafirlere en iyi servisi sağlamaya çalışmaktadır.

 

Göcek limanına gece ve gündüz sınırlaması olmadan güvenli bir şekilde giriş yapılabilir. Tekneleri belediye marinasına bağlayabileceğiniz gibi inanılmaz bir güzelliği olan, muhteşem koylar içindeki D-Marin Marina ya da Marintürk Marinaya da bağlayabilirsiniz. Göcek’in doğası ve denizi sanki yeni yaratılmışçasına muhteşem parlaklığıyla, tertemiz ve bakirdir. Göcek Kültür ve Turizm Müdürlüğü körfezde atık madde toplama çalışmalarının yanı sıra bölgeyi koruma çalışmaları da yapmaktadır. Ayrıca belediye bölgenin doğal güzelliğinin bozulmasını engellemek amacıyla, yeni yapılara izin vermemektedir. Koyları ve adaları artık meşhur olan Göcek koyları yüksek sezonda kalabalık olabilirler.

 

Marmaris'ten yola çıkarsanız Ekincik veya Aşı koylarında durmanıza değecektir. Dalyan çayından kooperatif kayıkları ile tur yapıp Köyceğiz gölüne kadar gidip meşhur Kaunos’u gezebilirsiniz, Caretta Caretta'ları mavi yengeçleri yerken seyredebilirsiniz. Aşı Koy'u kuzeybatı rüzgarlarına karşı korunaklı bir koy, fakat güney eserken tehlikeli bir demirleme yeri olabilir.

Göcek ve Fethiye Körfezlerin dışında da bir çok güzel yer vardır. Turunç Pınarı ve Soğuksu koyu bunlardan sadece iki tanesidir. Soğuksu koyunda tekneyi bağlarken restorant sahibi kayıkla kıç halatınızı bağlamaya yardım ediyor. Hatta buraya gelirseniz sadece tembelik etmeyin! Sabah erken kalkıp tepeye kadar yürüyün ve meşhur Kayaköy’ü görün. Unutulmaz bir manzara! ‘Ölü Deniz buradan sonra çok yakındır. Tekne ile girişte demir atıp koy içine yüzebilirsiniz. İnanılmaz renkler sizi bekliyor!

 

Gemiler Adası eskiden ıssız bir demirleme yeriydi, Ancak artık yaz aylarında günlük tekneler ve guletlerden dolayı zaman zaman bir luna parka benzeyebiliyor. Eğer uğramaya karar verirseniz akşamüstünden sonraki vakitler huzurunuz için daha iyi olacaktır.

 

Bir haftadan daha uzun vaktiniz varsa daha da güney doğuya doğru devam edebilirsiniz. Patara’daki kum banklarından uzak kalarak Kalkan, Kaş’a uğrayıp Kekova ve Üç Ağız’a kadar gidebilirisiniz. Sığlıklar ve rüzgarlardan dolayı bu bölge kolay değil ama dünyada eşi benzeri olmayan bu güzel koyları görmeye değer.

 

Galeri