Yelken ile Karia - 2. Rota Datça/Marmaris

2. Rota: Datça - Marmaris 

19 - 25 Eylül

İki haftalık bir etkinliğin ikinci ve son etabında Datça'dan yola çıkarak Hisarönü ve Bozburun'u takip ederek Marmaris'e kadar yelken açacağız. Dileyenler sadece bu etaba katılabilir ya da bir önceki hafta başlayacak olan 1. Rota'nın hemen ardından yapılacak olan bu ikinci etabın da ekibine dahil olabilirsiniz.

“Yol” ve “Yürümek” üzerine sohbet edeceğiz. Karaya çıkıp günübirlik yürüyüşler yaparak teknemize geri döneceğiz. Bir kez yürüdüğümüz yeri bir daha yürümek, yürüdüğümüz yollardan geri dönmek yok. Tekne konaklamalı.

Deniz yolu ile ulaşabilen koylar, enfes manzaralar, doğa ve tarih bizi bekliyor olacak. Manzaralar, tarih, arkadaşlıklar, eğlenmek her turun değişmeyen teması ancak bu etkinliği sadece doğa, deniz veya yelken olarak planlamak istemedik.

Etkinlik süresince hem temel yelken ve denizcilik eğitimi göreceğiz hem de Altuğ Şenel rehberliğinde doğa ve yürüyüş rotalarını keşfedeceğiz. Türkiye'de ilk kez yapılacak olan bu programda katılımcıları dolu dolu bir faaliyet bekliyor. Hepimizin farklı farklı hikayesi ve birbirimizden öğrenecekleri var.

Yelken ve doğa yürüyüşü olacak şekilde planladığımız, bir hafta boyunca her akşam teknede farklı bir koyda konaklarken ertesi günkü faaliyet programı için enerji depolayacağız. 

Rota

Datça liman çıkışlı ve Marmaris Netsel Marina son durak olacak şekilde Hisarönü koyları ve Bozburun Yarımadası'ndayız.

Datça - Bencik Koyu - Turgut - Söğüt - Bozburun - Bozukkale - Marmaris Netsel Marina

Günlük Program

Buluşma Günü - 19 Eylül Cumartesi

Datça’da buluşuyoruz ve teknemize yerleşiyoruz. Akşam konaklama Datça’da teknemizde.

Turumuzun sona ereceği Marmaris’ten gelmeyi planlayanlar için Marmaris’ten Datça’ya transferimiz olacaktır.

1. Gün - 20 Eylül Pazar

Temel Yelken Eğitimi Günü – 1

Sabah Datça’dan yola çıkıyoruz ve yarımadanın güney sahilleri boyunca Kurucabük üzerinden Bencik’te yelken seyrimizi sonlandırıyoruz.

Tüm öğünler ve konaklamamız akşam teknemizde

2. Gün - 21 Eylül Pazartesi

Sabah kısa bir yelken seyrinin ardından akşam konaklayacağımız Turgut’a ulaşacağız. Doğada olacağımız için Turgut’ta yanımıza alacağımız kumanyalarımız ile yürüyüşümüze başlayacağız ve muhteşem panoramik manzaraya sahip Hydas kalesine çıkacağız. Dönüşte Diagoras’ın piramidal mezarını da göreceğiz. Öğle yemeğimizi Hydas’ta güzel bir manzarada yiyeceğiz.

Yürüyüş sonunda Turgut’ta çınar altında kısa bir molanın ardından teknemize geri döneceğiz.

3. Gün - 22 Eylül Salı

Turgut’tan akşam konaklayacağımız Söğüt - Kızılyer’e yelken seyri yapacağız. Sadece temel eğitim değil, yüzmek için bir kaç koyda da duracağız. Öğle yemeğimiz teknemizde olacak.

Söğüt Kızılyer özellikle tekneler için özel bir mola noktası

4. Gün - 23 Eylül Çarşamba

Sabah kahvaltı sonrası yürüyüşümüze Kızılyer’den başlayacağız. Öğle yemeği molası vereceğimiz Puhu düzlüğü üzerinden sadece Bozburun’un değil, Avrupa’nın en büyük gulet tersanesinin bulunduğu Yeşilova mevkisine ineceğiz ve Adatepe sırtlarından Bozburun’a ulaşacağız.

Akşam yemeğimiz ve konaklamamız Bozburun’da.

5. Gün - 24 Eylül Perşembe

Bozburun’dan Bozukkale’ye yelken seyri yaptıktan sonra Bozukkale’de iskeleye bağlanacağız.

Bozukkale (Loryma) tarih boyunca Rodos’a gözcülük etmiş, Peleponnes savaşlarında Atinalıların da konakladıkları, Rodos’u tam karşıdan gören özel bir liman kenti.

Akşam konaklamamız Bozukkale’de.

Bozukkale’ye ulaştıktan sonra kısa ve kolay bir rotadan Loryma Kalesi’ne yürüyeceğiz.

6. Gün - 25 Eylül Cuma

Bozukkale’den Marmaris’e yelken seyri, temel eğitim ve yüzme molaları

Öğle yemeğimiz teknede.

Akşam Marmaris’te serbest program. Ertesi sabah tekneden ayrılmak isteyenler Marmaris'te güzel ve dinlendirici bir akşam geçirebilirler. Dileyen misafirlerimiz ise tekneden cuma akşamı ayrılabilirler.

Katılımcı Sayısı

Etkinliğimizin düzenlenmesi için minimum katılımcı sayısı dörttür.

En fazla kabul edebileceğimiz misafir sayısı teknedeki konaklama imkanlarından ötürü altıdır.

Daha fazla katılımcı olması durumunda ikinci tekneyi de tura dahil edebiliriz.

Konaklama
Teknelerimizde üçer çift kişilik kamaralar ve salonda tek kişilik yataklar mevcuttur. Havanın uygun olması durumunda havuzlukta ya da güvertede yatma şansınız da vardır. Etkinliğimiz süresince teknede konaklayacağız.
Yanınızda Getirilmesi Gerekenler

- Güneş Kremi

- Kişisel İlaçlarınız

- Bir Çift Yelken Eldiveni

- Kaymaz Kauçuk Tabanlı Altı Açık Renkli Tekne Ayakkabısı

- Şapka

- Güneş Gözlüğü ve Arkadan Bağlamak için Bant

- Güneşten Korunmak için Uzun Kollu Tişört ve İnce Bir Spor Pantolon

- Yağmurluk ve Rüzgarlık (Özellikle Bahar ve Kış Ayları için)

- Terlik ve Rahat Bir Spor Ayakkabı

- Bir Çift Yürüyüş Batonu

- Doğa Yürüyüşlerine Uygun Ayakkabı

- Doğa Faaliyetine Uygun Bir Sırt Çantası

Fiyatlar
Kişi başı 950€ + KDV
Fiyata Dahil Olanlar

Yakıt

Sabah, öğle ve akşam yemekleri

Transitlog

Konaklama

Yürüyüş rehberliği

Yelken eğitimi

Son temizlik

Marina masrafları

Duş havlusu, yatak kılıf ve çarşafları

Fiyatın Dışındakiler
İçecekler
Yürüyüş Rehberimiz Altuğ Şenel Hakkında

1976 İzmit doğumlu Altuğ Şenel, Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünde tamamladı.

Altuğ Şenel 25 senedir aktif olarak fotoğraf ile uğraşıyor ve Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünde de okudu. Halen Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nda (TFSF) yarışmalar biriminde Federasyon Temsilcisi olarak görev alıyor.

Doğa faaliyetlerini 10 yıldır düzenli olarak yazıyor. Kendisine ait www.likyayolu.org web adresinde “günce” olarak yazmaya başladığından bu yana paylaşımları yüzlerce insanı yollara düşürdü ve doğaya çıkmaya teşvik etti. Türkçe olan websitesini İngilizce’ye de çevirdi (www.lycianway.org). Facebook’ta 25.000 üyesi olan, interaktif olarak paylaşımların yapıldığı bir grup kurdu ve doğaya çıkacakları 9 senedir sosyal dünyadan da gönüllü olarak teşvik etmeye çalışıyor.

2018 yılı ortasında çıkardığı “Adım Adım Likya Yolu” kitabı Likya Yolu’na gidecekler için temel kaynakların başında geliyor. Kitabın ilk baskısı yoğun ilgi gördü ve bir sene içerisinde ilk baskısı tükendi. Bugünlerde güncellenmiş ikinci baskı ve “Adım Adım Karia Yolu” üzerinde çalışıyor.

Bu süreçte Ayvansaray Üniversitesi Turist Rehberliği Bölümünden de mezun oldu. Beyaz yaka kariyerini sonlandırdıktan sonra ailesi ile birlikte Marmaris’e yerleşti. Altuğ Şenel halen Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğrenciliğe, öğrenmeye devam ediyor.

Yaklaşık 5000 adet hatırı sayılır bir LongPlay arşivine sahip Altuğ Şenel, müzik dergilerinde, doğa ve rotaları ile ilgili tecrübelerini de Magma Dergisi ve Hürriyet Seyahat’te yazıyor.

Rezervasyon ve İletişim

Tüm sorularınız veya etkinliğimize katılım talebiniz için bizi 0536 929 9031 numaralı telefondan arayabilirsiniz. Gerekli katılımcı bilgileri, ödeme bilgileri ve tekne ile ilgili bilgiler prensipte anlaşıldığı takdirde sizinle paylaşılacaktır.

Etkinliğe arkadaşlarınızla veya kapalı grup olarak katılmanız halinde %5 grup indiriminden yararlanabilirsiniz. 12 Temmuz pazar gününe kadar yapacağınız rezervasyonlarda %3 indirimiz daha olacaktır.

Etkinlik ücretinin %50'sini havale ya da EFT ile gönderdikten sonra rezervasyonunuz kesinleşmektedir. Ücretin geri kalanını etkinliğe 28 gün kala göndermenizi rica ediyoruz.

İptal politikamız için Genel Şartlar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Önemli Bilgiler

Alerjisi veya kronik rahatsızlığı olan katılımcıların kayıt ve yürüyüş öncesinde rahatsızlıkları ile ilgili bilgi vermeleri gerekmektedir. Parkurları performansı yeterli olan herkes yürüyebilir.

Doğa şartlarından kaynaklı zorunlu rota değişiklikleri olabilir. Bu sebeple faaliyete katılacaklar kimseleri bu durumlardan sorumlu tutmamaları gerekmektedir.

Faaliyetlerde katılım iptalleri sorun yaratabilmektedir. İptallerde yerinize katılımcı bulunması zor olduğundan zarar olacak kısım için (tekne ile ilgili kiralar) ödeme gerekeceğinden rezervasyon için kapora talep edilmektedir. Erken kayıt ve arkadaş gruplarına da indirim sağlanmaktadır. Tüm detaylar için 0536 929 90 31 no.lu telefonu arayabilirsiniz.

Dalaman Havaalanı veya diğer özel transfer talepleri için ulaşım imkanı sağlanabilir.

İlkbahar ve Sonbahar dönemi Karia’nın yoğun dönemleri olduğundan katılım teyidinizi son günlere bırakmamanızı tavsiye ederiz. Son günlere kalındığında katılım sorunu yaşanabilir.

Bu bir performans yürüyüşü olmayacak ancak sağlıklı bir organizasyon yapabilmek adına katılımcı sınırı olacak. Etkinliğe katılmayı planlayanlar için doğa yürüyüşüne uygun kıyafetler ve diğer zorunlu ekipmanların listesi ayrıca duyurulacaktır. Hava şartlarını dikkate alarak rota değişikliği yapılabilir.

Yüksek tansiyon, kalp, astım, adale/eklem romatizması, epilepsi (sara) vb. doğada tıbbi müdahelesi güç olan hastalıklara sahip kişilerin etkinliğe katılması uygun olmayabilir. Bu konuda önceden iletişime geçilmesinde fayda olacaktır.

paylaş :